Parafia Otrębusy
Adres Tel. (0-22) 758-51-35 parafiaotrebusy@gmail.com Konto parafialne

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. 20.04.2025 r.

1. Pięknie dziękujemy za przygotowania i umożliwienie godnego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy: ks. Pawłowi i Służbie liturgicznej, Siostrze Julii, Panu Orgasiście Filipowi, Pani Marii Kłeczek i zespołowi śpiewaczemu, Pani Grażynie Siudym z Paniami współpracującymi przy dekoracji kwiatowej, Zespołowi Caritas za trud pomocy potrzebującym. Bóg zapłać. Parafialny Zespół Caritas dziękuje za dary dla potrzebujących: indywidualnym darczyńcom, Piekarni AK Otrębusy, Sklepowi w Kaniach, młodzieży za pomoc. Przekazano 20 paczek. 27. 04.2025 r. po Mszach św. o godz. 11.00 i 12.30, w dolnej części kościoła, PZC zaprasza na kawę, herbatę, wypieki, rozmowę o zespole, a także ciekawą loterię fantową.

2. Jutro Msze św. według porządku niedzielnego. Modlitwą i ofiarami wspieramy KUL.

3. W piątek, z racji Oktawy Wielkanocy, można spożywać pokarmy mięsne.

4. W przyszłą niedzielę taca na Caritas.

5. Pięknie dziękujemy za ofiary przekazywane na potrzeby naszego kościoła. Bóg zapłać.

6. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy radosnego przeżycia Świąt Wielkanocnych, z wiarą w Zmartwychwstałego Jezusa, w Bożym pokoju i wzajemnej miłości.




Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. 13.04.2025 r.

1. Dziś Gorzkie żale o godz. 17.30. W sklepiku polecamy prasę katolicką.

2. Jutro po wieczornej Mszy św. adoracja Najśw. Sakramentu.

3. We wtorek i środę spowiedź od godz. 17.30 do 19.00.

4. W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Adoracja Najśw. Sakramentu w " Ciemnicy" do godz. 21.00.

5. W Wielki Piątek post ścisły. Adoracja Najśw. Sakramentu w " Ciemnicy' od godz.. 7.00. O godz. 14.30 Droga krzyżowa z Koronką do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Adoracja Najśw. Sakramentu w " Grobie Pańskim" do godz. 22.00. Podczas adoracji Krzyża, ofiary składane, będą przeznaczone na Grób Pański w Jerozolimie.

6. Wielka Sobota - adoracja Pana Jezusa w " Grobie Pańskim" od godz. 7.00. Warto zachować post paschalny do wieczornej liturgii. Błogosławieństwo pokarmów na stół świąteczny od godz. 9.00 do 16.00./ dolna część kościoła/.

7. Msza św. Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę o godz. 20.00./ Przynosimy świece/.

8. Msza św. w Dzień Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się Procesją wokół kościoła o godz. 6.00. / Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów/. Kolejne Msze św. o godz. 9.00, 11.00, 12.30, 18.00.

9. Pięknie dziękujemy za ofiary przekazywane na potrzeby naszego kościoła. Bóg zapłać.

10. Jubilatom i Solenizantom życzymy opieki NMP Matki Kościoła.




V Niedziela Wielkiego Postu. 06.04.2025 r.

1. Dziś po Mszach św. adoracja Najśw. Sakramentu. O godz. 17.30 Gorzkie żale. W sklepiku polecamy prasę katolicką. PZC prowadzi kiermasz świąteczny. W sobotę od godz. 11.00 do godz. 15.00 PZC będzie przyjmował dary żywnościowe i produkty chemiczne do paczek dla potrzebujących, a w niedzielę rozprowadzał palmy.

2. Jutro wypominki o godz. 17.30. Po wieczornej Mszy św. adoracja Najśw. Sakramentu.

3. We wtorek po wieczornej Mszy św. modlitwa za kapłanów przed Najśw. Sakramentem - zaprasza Margaretka.

4. W środę o godz. 18.00 Msza św. w int. Kół Żywego Różańca. Po Mszy św. wymiana tajemnic różańcowych.

5. W środę o godz. 19.00 spotkani Rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

6. W piątek Droga krzyżowa ulicami naszej parafii o godz. 18.45.

7. Za tydzień Niedziela Palmowa. Przed każdą Mszą św. błogosławieństwo palm. O 12.30 procesja z palmami wokół kościoła.

8. Rada parafialne dziękuje Rodzicom młodzieży, która przyjęła Sakrament bierzmowania i wszystkim darczyńcom za ofiary złożone na kwiaty do Grobu Pańskiego i na int .Mszy św. za kapłanów, Bóg zapłać. Można jeszcze składać ofiary na ten cel do puszki w sklepiku parafialnym.

9. Pięknie dziękujemy za ofiary przekazywane na potrzeby naszego kościoła. Bóg zapłac.

10. Jubilatom i Solenizantom życzymy opieki NMP Matki Kościoła.




Rozważania stacji piątkowej Drogi krzyżowej przygotowują i prowadzą:

1. Rada Parafialna.

2. Formacja Szkoły Żon.

3. Ośrodek rekolekcyjny.

4. Odnowa W Duchu Świętym.

5. Parafialny Zespół Caritas.

6. Koło Mężczyzn Św. Józefa.

7. Margaretka.

8. Grupa 1 Sobót.

9. PGKS.

10. Sklepik.

11. Chór parafialny.

12. Żywy Różaniec.

13. Kościół Domowy.

14. Effatha.







STANDARDY OCHRONY DZIECI W Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach,

1. Najważniejsze elementy standardów ochrony dzieci

Standardy ochrony dzieci to zasady, które mają przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego środowiska parafialnego w taki sposób, by każdy mógł się czuć dobrze, był akceptowany i szanowany. Standardy określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą.

Każda osoba w naszej społeczności jest odpowiedzialna za tworzenie bezpiecznego środowiska: pracownicy parafii, świeccy zaangażowani w duszpasterstwo parafialne, dzieci i ich rodzice. Wszyscy razem starają się współpracować w trosce o dobro wspólne. W parafii wyznaczone są osoby, które mają szczególną odpowiedzialność w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem: osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci - ks. Bolesław Bolek -proboszcz parafii /602 653 016 /boleslawbolek@wp.pl osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń (osoba zaufania) - Grażyna Łaniszewska - Siudym /519 445 847/. osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji - ks. Bolesław Bolek proboszcz wraz z zespołem ds. prewencji; osoba koordynująca udzielanie wsparcia - Grażyna Łaniszewska - Siudym ,/ 519 445 847/.

Wszystkie działania powinny być podejmowane w trosce o dzieci, zapewniać im poczucie bezpieczeństwa oraz wspomagać ich rozwój.

W parafii organizowane są różne inicjatywy edukacyjne skierowane do pracowników parafii, osób świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo parafialne, rodziców i dzieci. Szkolenia i warsztaty dotyczą sposobów tworzenia bezpiecznego środowiska, ochrony przed krzywdzeniem i przeciwdziałania różnym formom przemocy.

Niedopuszczalne jest stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy (fizycznej, psychicznej czy seksualnej) przez pracowników parafii, osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafialne, dzieci, czy innych członków społeczności parafialnej.

Każdy sygnał świadczący o tym, że dziecko może doświadczać przemocy ze strony dorosłego lub innego dziecka jest poważnie traktowany przez pracowników parafii i osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafialne. Każda sytuacja jest odpowiednio badana, a podejmowane działania mają na celu jak najszybsze przerwanie krzywdzenia i udzielenie wsparcia osobie, która go doświadcza. W/wym. osoby podejmują działania według zasad określonych w pełnej wersji standardów ochrony dzieci.

Dzieci doświadczające krzywdy lub będące świadkiem krzywdzenia innego dziecka, powinny niezwłocznie o tej sytuacji poinformować wskazane wcześniej osoby.

Szczególnie ważną częścią standardów są zasady bezpiecznych relacji między dorosłymi a dziećmi oraz między dziećmi a dziećmi. Mają one służyć tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska. Pracownicy, osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafialne, będą zawsze reagowały na przekraczanie i nierespektowanie przyjętych zasad.

Podstawową zasadą jest równe traktowanie wszystkich dzieci. Godność każdej osoby jest szczególnie szanowana. Jednocześnie uwzględnia się wyjątkowość i indywidualność każdego dziecka, co wymaga dostosowania metod i podejścia uwzględniającego jego potrzeby i sytuację życiową.

Pracownicy parafii oraz osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafialne powinny reagować na niewłaściwe zachowania dziecka wobec samego siebie, rówieśników lub dorosłych, upominając go i stosując przyjęte w standardach środki dyscyplinujące. Jest to przejaw troski osób dorosłych o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dzieci.

Troska o bezpieczeństwo i dobre relacje dotyczy również Internetu i komunikacji drogą elektroniczną. Ponadto pracownicy parafii oraz osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafialne reagują na niebezpieczne, szkodliwe i krzywdzące sytuacje dziejące się w przestrzeni internetowej. Dziecko zawsze może poprosić o pomoc, gdy ono samo lub ktoś inny doświadcza krzywdzenia w sieci.

Pracownicy parafii oraz osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafialne dbają o ochronę wizerunku dziecka. Rodzice na początku roku szkolnego decydują, czy wyrażają zgodę na publikację zdjęć i filmów prezentujących wizerunek ich dzieci. Podczas różnych wydarzeń związanych z życiem parafii są robione zdjęcia i nagrywane filmy, które mogą później być wykorzystane w mediach społecznościowych. Mogą być na nich obecne tylko te dzieci, których rodzice wyrazili na to zgodę. Każde dziecko w momencie wykonywania zdjęć lub nagrań ma prawo powiedzieć, że nie chce, by jego wizerunek w materiałach z tego konkretnego wydarzenia był publikowany. Pracownicy parafii oraz osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafialne szanują decyzję dziecka. Powyższa zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz lub impreza publiczna.

Dzieci powinni szanować prawo do prywatności innych dzieci oraz dorosłych, dlatego nie mogą publikować w przestrzeni internetowej i w swoich mediach społecznościowych wizerunku innych osób bez jej wiedzy i zgody.

Zasady bezpiecznych relacji pracowników parafii oraz osób świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo parafialne z dziećmi W standardach ochrony dzieci znajduje się szczegółowy kodeks zachowań, który musi być respektowany przez wszystkich pracowników parafii i osoby świeckie zaangażowane w duszpasterstwo parafii. Poniżej zamieszczamy streszczenie najważniejszych zasad obowiązujących osoby dorosłe pracujące w parafii:

Osoby dorosłe mające kontakt z dziećmi podejmują działania dla dobra dzieci i w ich najlepszym interesie.

Każde dziecko jest traktowane z szacunkiem, uwzględnia się jego godność, prawo do prywatności, a także indywidualne potrzeby, zdolności i sytuację życiową.

Indywidualne podejście nie może oznaczać niesprawiedliwego faworyzowania wybranego dziecka.

Osoby dorosłe dbają o tworzenie odpowiednich relacji z dziećmi, właściwych dla osób dorosłych, opartych na szacunku, zaufaniu i respektowaniu odpowiednich granic w komunikacji i kontakcie fizycznym.

Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.

Niedopuszczalne jest nawiązywanie z dziećmi jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym czy romantycznym.

Niedopuszczalne jest utrwalanie wizerunku dziecka dla celów prywatnych.

Każdy kontakt z dzieckiem jest jawny i wynika z realizacji zadań i działań prowadzonych na rzecz parafii. Osoby dorosłe nie mogą utrzymywać relacji prywatnych z dziećmi (poza sytuacjami, gdy kontakty poza parafią wynikają z innych przyczyn - np. pracownik jest członkiem rodziny bądź znajomym rodziny dziecka). W sytuacji, gdy dorośli nie stosują się do przyjętych zasad, świadek takiego zachowania powinien zgłosić sprawę do osoby przyjmującej zgłoszenia, innego pracownika, którego darzy zaufaniem, lub bezpośrednio do Proboszcza Parafii.

3. Osoby i miejsca, gdzie można uzyskać pomoc

W sytuacji gdy: doświadczasz przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka w parafii lub poza nią, jesteś świadkiem krzywdzenia innej osoby, dzieje się coś niepokojącego, przeżywasz trudne chwile, nie zostawaj z tym sam/sama. Możesz znaleźć wsparcie. Blisko Ciebie są osoby, które będą umiały Ci pomóc.

Osoby, do których zawsze możesz się zwrócić w parafii o pomoc: osoba przyjmująca zgłoszenia o krzywdzeniu / osoba zaufania; Proboszcz lub inny ksiądz z parafii Każdy pracownik parafii, którego darzysz zaufaniem

Możesz też szukać wsparcia poza parafią. Warto znać telefony zaufania i miejsca, w których możesz uzyskać fachową pomoc: 800-12-12-12 - całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka; 116-111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę; 112 - numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. 692 032 370 - Pogotowie dla rodziny